کابین دوش یا حمام سنتی کدام بهتر است؟

کابین دوش یا حمام سنتی کدام بهتر است؟

اگر به فکر تعمیر و نوسازی خانه خود هستید یا قصد خرید یک منزل جدید را دارید، یکی از مواردی که باید در نظر بگیرید دکوراسیون حمام و سرویس بهداشتی است. در گذشته تکلیف روشن بود در وسط حمام‌ تمام خانه‌های معمولی یک دوش قرار داشت و حمام خانه‌های اشرافی و گرانقیمت هم با وان تزئین می‌شد تا حالت لاکچری پیدا کند، این روزها یکی گزینه دیگر هم روی میز است که در خانه‌های کوچک و بزرگ کارایی‌های زیادی دارد و آن هم امکان نصب کابین دوش است. در این مطلب با ذکر مزایا و معایب کابین‌ها کمک می‌کنیم راحت‌تر تصمیم بگیرید.

 

مزیت حمام‌های سنتی چیست؟

استفاده از حمام‌های سنتی ساده است و هزینه نصب یک دوش به تنهایی چندان گرانقیمت نخواهد بود. همچنین شما می‌توانید وقتی زیر دوش هستید از همه فضای حمام استفاده کنید. خانواده‌ها به حمام‌های سنتی عادت دارند و اگر قبلا کابین دوش نداشته‌اید تصوری از آن ندارید و شاید ترجیح بدهید رویه قبل را ادامه بدهید.

طراحی حمام‌های سنتی کار زیادی ندارد و نیازی نیست فکر کنید و برای قرار دادن وسایل داخل حمام زیاد فکر کنید. طراحی و اجرا سریعتر انجام می‌شود و آماده کردن حمام‌های سنتی وقت زیادی از شما نمی‌گیرد.

 

معایب حمام‌های سنتی کدام است؟

در حمام‌های سنتی و قدیمی که فاقد کابین هستند، بخار آب به سرعت تمام فضای حمام را پر می‌کند، بخار می‌تواند به وسایل حمام آسیب رسانده و آن‌ها را خراب کند. محدود نبودن فضای اطراف دوش باعث می‌شود کف و آلودگی‌ها به راحتی در سراسر حمام پخش شوند و تمیز کردن سطح آن را دشوار می‌کند.

همچنین وقتی فردی داخل حمام است دیگر فضاهای آن قابل استفاده نیست و دیگری نمی‌تواند داخل حمام شود. در حمام‌های قدیمی که کابین دوش وجود نداشت امکان زمین خوردن پس از حمام بسیار زیاد بود چراکه کل سطح حمام خیس و لغزنده می‌شد.

مزیت استفاده از کابین دوش چیست؟

کابین‌ دوش از انتشار بخار آب به کل فضای حمام جلوگیری می‌کنند، مانع از خیس شدن سطح کل حمام شده و این امکان را فراهم می‌کنند که از سایر قیمت‌های حمام به بهترین شکل استفاده کنید.

این کابین‌های را در فضاهای دیگری غیر از حمام مثل اتاق خواب یا دفتر کار هم می‌توان نصب کرد تا هر جایی که بخواهید یک حمام کوچک و کاربردی داشته باشید.

کابین دوش همچنین قابلیت نصب امکانات پیشرفته‌ای مثل سیستم صوتی، سونا و جکوزی در خانه‌های کوچک را هم برای شما فراهم می‌کند.

استفاده از کابین دوش به شما این امکان را می‌دهد که در بخش دیگری از حمام وان هم نصب کنید و بتوانید در کنار دوش ثابت و متحرک هر از گاهی هم از وان استفاده کنید. در حمام‌های سنتی که فاقد کابین هستند این کار کمی دشوار است.

 

معایب استفاده از کابین دوش کدام است؟

اگر انتخاب درستی نداشته باشید ممکن است فضای حمام اشغال شود. خانواده‌هایی که به استفاده از کابین دوش عادت ندارند شاید در نگاه اول با استفاده آن موافق نباشند اما به محض نصب و استفاده با مزایای آن آشنا شده و عاشق استفاده از آن می‌شوند.

با اینکه طرح و مدل‌های کابین دوش تنوع زیادی دارند و قیمت‌های آن هم بسیار متنوع است ممکن است خرید و راه اندازی آن برای شما کمی هزینه‌بر باشد.

 

کابین دوش یا حمام سنتی کدام برای شما مناسب‌تر است؟

این امر ارتباط مستقیم به سلیقه شما و عادت‌هایی دارد که در حمام دارید. کارشناسان سلامت توصیه می‌کنند مدت زیادی از وقت خود را در حمام صرف نکنید و بهتر است حمام بیشتر از 30 دقیقه طول نکشد، استفاده از کابین دوش به شما این امکان را می‌دهد که استحمام خود را سریع‌تر و راحت‌تر انجام دهید.

اگر بودجه کافی در اختیار دارید با نصب کابین دوش می‌توانید فضای حمام خود را مدرن و زیبا طراحی کنید و از مزایای بیشمار آن استفاده کنید.

اگر خانه شما کوچک است و نگران این هستید که نصب کابین فضا را خفه کند باید به شما گوشزد کنیم مدل‌های بسیار زیبا و جذابی برای محیط‌های کوچک طراحی شده که نه تنها فضای حمام شما را کوچک نمی‌کنند بلکه به شما این امکان را می‌دهند که از آن به بهترین نحو استفاده کنید.

اگر همچنان به استفاده از دوش‌های سنتی و بدون کابین اصرار دارید لازم است دشواری‌های تمیز کردن سطح حمام و ریسک بالای زمین خوردن در حمام‌هایی که فاقد کابین دوش هستند را به شما یادآوری کنید. اگر نگران بودجه هستید باید به شما یادآوری کنیم با هر سطح بودجه می‌توانید از میان کابین‌های موجود یک مدل و طرح دلخواه خود را انتخاب کنید.

هنگام خرید کابین دوش به چه چیزی دقت کنید؟

هنگام خرید کابین دوش قبل از هر چیز به اندازه فضا توجه کنید و سپس بر مبنای بودجه‌ای که در اختیار دارید می‌توانید کابین دلخواه خود را انتخاب کنید. کابین‌های شیشه‌ای معمولا گزینه جذابی هستند که فضای حمام را بسیار شیک و امروزی می‌کنند.

شیشه‌ها تنوع بسیاری دارند و شما می‌توانید از شیشه شفاف، مات یا طرح‌دار بر مبنای سلیقه خود استفاده کنید. اگر قصد خرید کابین دوش را دارید می‌توانید با کارشناسان مشورت کنید تا ضمن انتخاب بهترین مدل بتوانید چیزی را انتخاب کنید که بیشترین تناسب را با طراحی فضای حمام شما داشته باشد.

هزینه نصب کابین هم متفاوت است، اگر از کابین‌های استاندارد موجود استفاده کنید معمولا هزینه نصب آن چندان گران نمی‌شود اما اگر به سراغ سفارش مدل‌های اختصاصی بروید قطعا باید هزینه بیشتری را هم پرداخت کنید.

در حال حاضر برندهای داخلی و خارجی زیادی در تولید کابین دوش فعال هستند، هنگام خرید حتما به سراغ برندهای معتبر و خوشنام بازار بروید تا بتوانید بیشترین استفاده را از خرید خود بکنید.