ایده‌هایی برای طراحی کابین دوش اختصاصی

استفاده از کابین در فضای حمام چه تاثیری در طراحی فضا دارد؟

امروزه مدل‌های متنوع و جذاب زیادی از کابین دوش طراحی شده که استفاده از آن در حمام می‌تواند جلوه خاصی به فضا داده، حمام را بسیار شیک و خاص کند. اگر تصور می‌کنید که این کابین‌ها فقط در حمام‌های بزرگ و اشرافی کاربرد دارند باید به شما بگوییم در طراحی‌های جدید مدل‌های زیبایی برای حمام‌های کوچک هم ساخته شده که کارایی حمام را بیشتر کرده و کمک می‌کند از فضای محدود استفاده بیشتری بکنید.

کارایی کابین‌دوش هم بسیار متفاوت بوده و همواره رو به پیشرفت است، به عنوان مثال کابین‌های مجهز به سونا و جکوزی طراحی شده که به شما این امکان را می‌دهد که هر وقت خواستید از جکوزی اختصاصی خودتان استفاده کنید. سیستم‌های صوتی پیشرفته و نورپردازی‌های جذابی هم برای این کابین‌ها طراحی شده که می‌تواند به آن جلوه خاصی بدهد و تجربه شما از حمام را متحول کنند. حتما خیلی کنجکاو شدید اگر می‌خواهید انتخاب بهتری داشته باشید باید با انواع کابین‌های دوش بیشتر آشنا شوید.

 

چند مدل طراحی کابین دوش داریم و هر کدام برای چه فضایی مناسب هستند؟

تنوع مدل‌های کابین دوش بسیار هستند و هر کدام برای کاربرد خاصی طراحی شده‌اند شما بر مبنای فضای حمام و کاربردی که از کابین انتظار دارید می‌توانید یکی از مدل‌های زیر را انتخاب کنید. در کنار این ایده‌های خاص طرح‌های ساده و ارزان‌قیمت زیادی هم در بازار هستند که اگر دوست داشته باشید می‌توانید از آن‌ها هم به بهترین شکل استفاده کنید.

 

کابین‌های طبیعی برای سخت پسندان

کابین‌های دوشی که از عناصر طبیعی مثل چوب یا سنگ ساخته شده‌اند برای طرفداران طبیعت و سخت پسندانی که دوست دارند طراحی خانه آن‌ها از هر نظر اختصاصی باشد یک انتخاب مناسب است. اگر قصد دارید از این مدل کابین‌ها استفاده کنید بهتر است از ترکیب چند ماده طبیعی استفاده کنید تا با کنتراست خوبی که دارند فضای بهتری برای حمام شما بسازند، اگر کمی خلاق باشید حتما ایده‌های جالبی به ذهن شما خطور می‌کند.

 

کابین دوش گرد

بیشتر کابین‌های موجود در بازار مستطیل، مربع یا به شکل D هستند، استفاده از یک کابین گرد آن هم در وسط فضای حمام به ویژه در فضاهای بزرگتر می‌تواند طراحی فضا را دگرگون کند و توجه هر بیننده‌ای را متوجه خود می‌سازد. البته برای استفاده از این نوع کابین باید برنامه مشخصی داشته باشید و همه عناصر طراحی را به نحوی ترکیب کنید که باعث هدر رفت فضا نشود، در غیر اینصورت ممکن است بخشی از فضای حمام بدون استفاده بماند که حتما چنین چیزی را نمی‌خواهید و برای شما مطلوب نیست.

 

پنجره‌ای رو به آسمان

اگر امکان طراحی پنجره بالای کابین دوش وجود داشته باشد می‌توانید یک فضای بی‌نظیر برای خود بسازید، پنجره‌ای رو به آسمان که در طول روز آسمان آبی و شب‌ها ستاره‌های درخشان را بالای سر دوش حمام پهن می‌کند، تصور دوش گرفتن زیر چنین دوشی و در این کابین جذاب هم حال آدم را خوب می‌کند. البته این طراحی برای خانه‌های ویلایی و فضاهایی که حریم خصوصی مناسب و قابل کنترل دارند کاربردی است و در فضای آپارتمانی قابل استفاده نیست.

 

دوش لوکس عنصری شگفتی ساز

در حمام‌هایی که کابین آن از شیشه شفاف ساخته شده، استفاده از یک دوش لوکس و ترکیب آن با عناصر دیگری مثل رنگ و لوازم تزئینی در ایجاد فضای خاص و اختصاصی تاثیر زیادی دارد. امروزه دوش‌های مختلفی به همراه رقص نور یا طراحی‌های اختصاصی وارد بازار شده که به کمک آن می‌توانید طراحی و شکل کابین دوش را بسیار زیبا و چشم نواز کنید.

واقعا برای ایجاد یک فضای لوکس لازم نیست خیلی هزینه کنید بلکه با انتخاب لوازم مناسب و ترکیب درست آن‌ها بایکدیگر می‌توانید فضای حمام را دلپذیر و متفاوت کنید. دوش یکی از این عناصر است که در کنار کابین مناسب نقش مهمی در طراحی حمام ایفا می‌کند.

 

کابین مخصوص فضاهای کوچک

در فضاهای کوچک به ویژه سوئیت‌هایی که حمام و دستشویی مشترک دارند کابین دوش در طراحی فضای سرویس بهداشتی نقشی کلیدی دارد. برخی کابین‌ها به نحوی طراحی شده که برای فضاهای کوچک به ویژه گوشه دیوارها بسیار مناسب هستند. برای اینکه فضای حمام بزرگتر به نظر بیاید می‌توانید از شیشه‌های شفاف و رنگ سفید استفاده کنید. در صورتیکه بتوانید از محفظه شیشه‌ای بدون قاب در این حمام‌ها استفاده کنید قطعا فضا بزرگتر به نظر رسیده و حمام شما مدرن‌تر دیده می‌شود. اگر سایز کابین مناسب نباشد کل فضا خفه شده و شکل نامطلوبی به سرویس بهداشتی می‌دهد، پس به این نکته توجه ویژه داشته باشید.

طراحان خوش ذوق و جوان معمولا ایده‌های جدیدی برای استفاده از کابین دوش در فضای حمام ارائه می‌دهند اما اگر طراحی داخلی ندارید جای نگرانی نیست با سر زدن به چند سایت و مقایسه مدل‌ها می‌توانید ایده بگیرید و برای فضای خود طراحی منحصر به فردی متناسب با سلیقه‌تان داشته باشید.

کابین دوش به خوبی فضای حمام را تقسیم بندی کرده و مانع از ورود بخار آب دوش به فضای داخلی حمام می‌شود. اگر تا به حال از کابین داخل فضای سرویس بهداشتی خود استفاده نکرده‌اید همین حالا می‌توانید با نصب یک کابین ساده و معمولی فضا را دگرگون کنید و تمامی بخش‌های حمام را به خوبی مورد استفاده قرار دهید.